Haber

ABD Dışişleri Bakanı, Nijer’deki krize diplomatik çözüm arıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ordunun yönetimi devraldığı Nijer’de yaşanan krizle ilgili olarak, “Bu durumu çözmenin yolu kesinlikle diplomasi. anayasal sistem.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransız radyo kanalına verdiği röportajda ordunun iktidarı ele geçirdiği Nijer’deki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Blinken, ABD’nin konuya ilişkin mevcut rolüne ve müzakere çabalarına değinerek, “ECOWAS’ın Nijer’de anayasal düzeni yeniden tesis etme çabalarını destekliyoruz. Bu nedenle çabalarını desteklemek için diplomatik kanallar aracılığıyla birlikte çalışıyoruz. Afrika’daki liderlerle. , ECOWAS’ “La, Afrika Birliği ve tabii ki Fransa da dahil olmak üzere Avrupa’daki ortaklarımızla düzenli temas halindeyim. Bu nedenle diğer ülkeler gibi biz de anayasal düzene dönüşü sağlamak için diplomasiyi ilerletmeye çalışıyoruz” dedi. Blinken, “Nijer’de gördüklerimiz son derece rahatsız edici, ülkeye ve halkına bir şey kazandırmıyor. Aksine anayasal düzenin kesintiye uğraması bizi ve birçok ülkeyi yardım ve desteğimizi kesmeye zorlamaktadır. Bu, Nijer halkına fayda sağlamaz” diyen Blinken, “Müzakere, askeri müdahaleden kaçınmak anlamına mı gelir?” ECOWAS’ın şu anki yaklaşımı bu, bizim yaklaşımımız bu. Her durumda, ECOWAS’ın anayasal sistemi yeniden kurma çabalarını destekliyoruz.”

Blinken, “Nijerya topraklarında konuşlanmış 1000 ABD askeri orada mı kalacak yoksa geri mi çekilecek?” dedi. “Gelecek hakkında spekülasyon yapamam. Anayasal düzeni yeniden tesis etmek esastır. Şu anda üzerinde çalıştığımız şey bu. Ötesini göreceğiz” yanıtını verdi. – WASHINGTON

camliyaylaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu