Yaşam

Deprem Sürecinde Gözden Kaçırdığınız Gelişmeler

Kahramanmaraş depremleri hepimizi harekete geçirdi ve odak noktamızı beyin sarsıntısından etkilenenlere kaydırdı. Yaşananları atlatmak için çok sayıda kişi, kurum ve kuruluş gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

Bu talihsiz deprem dünya çapında bir etki yarattığında bile bir çok ülke Bizi güçlendirdi ve olmaya da devam ediyor. Bu alandaki çalışmalar kesintisiz devam ederken, sarsıntı gündemine ağırlık vererek geride bıraktık. önemli gelişmelerSizin için bir bülten hazırladık.

İçindekiler

 • Yapay zeka ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler:
  • ChatGPT’nin zeka yaşı belirlendi.
  • “ChatGPT’nin Çin’de yasaklandığı” iddiaları:
  • Yapay zeka dil modelleri ile yazılan kitaplar pazarları dolduruyor.
  • Yapay zekanın maliyetini bu depremlerde gördük.
  • Yapay zekada ses devrimi: ElevenLabs
  • Bard, Google’ın zayıf AI atılımı:
  • Yapay zeka kontrollü uçak, 17 saat havada kaldı.
  • Yapay zeka ile sıfırdan protein üretildi.
  • Hastalık tespitinde Avatar sinemasından bir teknoloji kullanıldı.
  • GM kendi kendini silen bir dokunmatik ekran yapar.
  • MIT mühendislerinden yeni görüntüleme sistemi:
 • Bilim Haberleri:
  • Sıtma taşıyan sivrisineklerin alanı her yıl genişlemektedir.
  • Araştırmalara göre hava kirliliği gençlerde tansiyonun düşmesine neden oluyor.
  • Demir/çelik endüstrisinin emisyonlarını azaltmak için bir yöntem keşfedildi.
  • Sabah erken saatlerde ders vermenin öğrenciler üzerindeki etkisi:
  • Genetiği değiştirilmiş ‘süper ağaçlar’ dikti.
  • Araştırmacılar kağıt inceliğinde bir güneş pili geliştirdiler.
  • ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastası beyin implantı ile rekor kırdı.
  • İsrail’de 3000 yıllık beyin ameliyatı izleri bulundu.
  • Elektronik cihazların ısınma sorununu daha etkin çözmenin yöntemi: Hidrojel
  • İnsan vücudundaki ısı daha verimli kullanılacaktır.
  • NASA’nın yeni roket motoru

Yapay zeka ve teknoloji dünyasındaki gelişmelerle başlayalım.

ChatGPT’nin zeka yaşı belirlendi.

DEKODER

Stanford Üniversitesi psikoloğu Michal Kosinski tarafından yapılan bir test, ChatGPT  9 yaşında bir çocuğun seviyesinde performans göstermesine neden oldu. ChatGPT’nin sorumlu olduğu konu “ akıl teorisi “Oldu. Bu, kabaca “bilgi, duygu ve inançlar gibi diğer canlıların durumlarını anlama yeteneği” olarak tanımlanır.

Hakem onayı bekleyen çalışma ArXiv’de yayınlanan. Böylesine yankılanan bir dil modelinin sonucu oldukça farklıdır.

“ChatGPT’nin Çin’de yasaklandığı” iddiaları:

Nikkei Asia’nın verdiği bilgiye göre Çin’deki teknoloji şirketleri ChatGPTiletişim hizmetleri sağlamak yasak . Bunun nedeni, ABD merkezli bu dil modelinin, egemenlik için zararlı olabilecek yanlış bilgiler vermesidir.

Bu bilgilerin ortasında, insan hakları ihlali Hassas ve kritik bahisler vardı. Ayrıca Çin’de ChatGPT’ye rakip olacak bir dil modelinin geliştirilmekte olduğu bildiriliyor. Sonuç olarak, şirketler resmi bir yasak yerine ChatGPT’yi kullanamazlar. kullanılmazsöylendi.

Yapay zeka dil modelleri ile yazılan kitaplar pazarları dolduruyor.

Reuters’in haberine göre başta ChatGPT olmak üzere farklı dil modellerinde yazılan kitaplar Amazon gibi pazar yerlerinde satılıyor. Amazon’un e-kitap hizmeti mağazası Kindle’da bile, sadece bu ay 200’den fazlaYapay zeka ile yazılmış bir kitap var.

ChatGPT’nin de bu kitapların yazarları arasında yer alması dikkat çekti. Bu da gösteriyor ki yapay zeka algılama(?) araçlar artık istenilen seviyeye ulaşamadı.

Yapay zekanın değerini bu depremlerde gördük.

xView2

xView2 Adını ülkemizdeki depremlerden alan yapay zeka sistemi, arama kurtarma ve hasar tespiti gibi durumlarda kullanıldı. Uydudan alınan bilgilerin makine tarafından toplanması karıştırmadanOrtaya çıkan bu sistem, enkazın ciddiyetini göstermek için farklı renk yoğunluklarında uydu görüntülerinde enkaz konumlarını gösterir.

Bu bağlamda, renk ne kadar yoğunsa, birikinti de o kadar fazladır. ciddi durumda Öyle görünüyor. Yüzde 85-90 doğruluk oranına sahip olan sistem, normalde günler sürecek işlemleri birkaç saate indiriyor. Tek dezavantajı, binaları sadece yukarıdan gösterebilmesidir. yanlarda veya binanın altında neden olunan hasar hakkında bilgi verilmemesi. Yine de, elbette, işleri çok fazla hızlandırır.

Yapay zekada ses devrimi: ElevenLabs

Yapay zeka ile birçok kişi ve karaktere istediğinizi söyletmeyi mümkün kılıyor. Eleven Laboratuvarları ünlü isimleri skandal rekorlarla gündeme getirdi. Oldukça eğlenceli içeriklerin çıkarıldığı bu sistemden; Örneğin Emma Watson, Mein Kampf’tan Rick and Morty’den bir pasaj okuyor. Rick’inEşine şiddet uygulayacağını söyleyerek hakkında çok ses getiren kayıtlar 4chan’da çıktı.

Oldukça gerçekçi olan bu kayıtlar, derin sahte Bu da konunun ileride birçok kez gündeme geleceğini gösterir. Sistemin kötüye kullanılması için belirli önlemler üzerinde çalıştıklarını belirten ElevenLabs, şunları söyledi: ahlaksızlıkTalebine cevaben yorum yapmamayı seçti.

Bard, Google’ın zayıf AI atılımı:

Google, rakibi ChatGPT’yi Bing’e entegre etme geliştirmesinin ardından atılımlarına başladı. ozan Dil modeli ile LaMDA adlı chatbot’u destekler. Google ile entegre olacak bu sistem, karmaşık veya spesifik soruları da cevaplayabilecek.

Bunun dışında tekrar arama motoruna entegreKullanılabilecek farklı araçlar da hazmı zor ya da uzun içerikleri kullanıcıya kolay tüketilebilir bir biçimde sunacaktır.

Tek seferde uzun kodlar, makaleler, kitaplar yazabilen ve birçok sorunu olmasına rağmen sıklıkla tercih edilen bir yazılımdır. ChatGPTBard’ın durumunu birlikte göreceğiz.

Yapay zeka kontrollü uçak, 17 saat havada kaldı.

DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı), F-16 uçağının üretildiğini duyurdu. insansız uçmasını sağlayacak Algoritma geliştirdiğini söyledi. Testte, F-16’nın iniş ve kalkışları farklı koşullar altında gözlemlendi. Bunun dışında pilotların otomasyona ne kadar güvenebileceklerini belirlemek için testler de yapıldı.

Çok olumlu testlerin dışında ABD’nin Savunmanın farklı alanlarına da yatırım yaptığı biliniyor. Çünkü yapay zekaÜlkenin bu alana her yıl milyarlarca dolar yatırım yaptığı iddia ediliyor.

Yapay zeka ile sıfırdan protein üretildi.

Tıpkı internetteki bilgiler gibi. ChatGPT’ye Beslenecek yaklaşık 280 milyon farklı proteinin amino asit dizilimlerinin makine öğrenimi yoluyla öğrenilmesi, bilim insanlarının sıfırdan protein üretmesini mümkün kıldı. Bilgilerin sığması için bir kaç haftaBeklemek zorunda kalan bilim insanları daha sonra gerekli ayarlamaları yapıp arka plan bilgilerini ekleyerek sistemi hazır hale getirdiler.

Model tarafından üretilen milyonlarca diziden 100 adet Bunu test eden bilim adamları, bu gruptakileri doğadakilerle karşılaştırdı. Hücrede test edilecek diziler sonucunda 5 adet protein göründü. Bunlara ayrıca yumurta beyazındaki bir enzimle meydan okundu. Bunlardan ikisi, doğal olana çok benzer bir biçimde hücre duvarını kırmayı başardı.

Ayrıca yapay zekanın geliştirdiği diğer bilinen enzimlerle sadece yüzde 31,4 Benzerlik oranına sahip enzimler bile aktivite gösterebildi. Bu gelişmenin protein mühendisliği alanını yeniden canlandırması bekleniyor.

Hastalık tespitinde Avatar sinemasından bir teknoloji kullanıldı.

Oyuncuların hareketlerinin takip edilmesini sağlayan Avatars gibi yapımlarda kullanılan kıyafetler İngiltere’deki araştırmacıların ilgisini çekti. Tekrar yapay zekaöncelikle testlerde genetik bozukluklarİngiliz uzmanlar tarafından vücut hareketleri izlenerek şiddeti hekimlere göre 2 kat daha hızlı belirlendi.

Hekim Valeria Ricotti, çalışmanın başında bir grup araştırmacı ile 10 yıl boyunca bu yöntem üzerinde çalıştı. Bu içerikte Friedreich ataksisiVe DMD Hastalar üzerinde iki çalışma yapılmıştır. Sektörde oldukça ses getiren bu çalışma, fiziksel kondisyonu etkileyen hastalıklara odaklanmaktadır. iyileşme süreci Takip için de kullanılabilir. Bahsettiğimiz iki hastalığın tedavisinde bu sistemin kullanılması için şimdilik izin bekleniyor.

GM kendi kendini silen bir dokunmatik ekran yapar.

General Motors’unAldığı yeni patente bakılırsa şirket, dokunmatik ekranların kendi kendini temizleyen ve parmak izi bırakmayan bir teknolojiyi entegre etmek istiyor.

Kırmızı, yeşil ve maviye ek olarak yeni ekranlar üretilecek. mor-mor Ayrıca insan gözünün göremeyeceği bir piksel türü de olacaktır. Bu piksel, güneşli olmayan günlerde veya camlar sinematikken parmak izlerini silmek için gereklidir. reaksiyonu başlatacakve bu sayede süreç için gece gündüz fark etmez.

MIT mühendislerinden yeni görüntüleme yöntemi:

Piksellerden alışık olduğumuz yatay olarak üst üste gelen kırmızı, yeşil ve mavi düzeninin dışına çıkmayı hedefliyoruz. MİT mühendisleriYeni yönteminde ise diyotların üst üste dikey olarak dizilmesiyle daha keskin bir görüntü elde edilebiliyor.

Söz konusu yeni teknoloji ile bilindik renkler oluşturulabilmekte ve 4 mikron genişliğe sahip bu yeni sistem 5.000 piksel yoğunluğunu mümkün kılar. Araştırma ekibinin bir sonraki hedefi, piksel incelemesini daha verimli hale getirmektir. Bunun için araştırma ekibinden Jiho Shin, 25 milyon LEDayrı ayrı kontrol edebilecekleri bir sisteme ihtiyaç duyduklarını ve bu konuda da çalıştıklarını belirtti.

Teknoloji haberlerinin ardından bilim haberleriyle devam ediyoruz.

Sıtma taşıyan sivrisineklerin alanı her yıl genişlemektedir.

Biology Letters’da yayınlanan araştırmaya göre, başta iklim değişikliği olmak üzere sıtma taşıyan sivrisinekler, her yıl yaşam alanlarını 4,7 kilometre genişletiyor. Georgetown Üniversitesi’nden Colin Carlson bu çalışmaya öncülük ediyor. Afrika’da bulunan anofelsivrisinek cinsi son 120 yıldaAnofellerin dağılımını ele alan araştırma kümesi, bu çalışmada 22 çeşit anofel içermektedir.

Daha sonra bu cinsin 1898 ortası ve 2016 yılı hareketleri izlendi. Sonuç olarak, anofel yılda 4,7 kilometre Gerçeğin güneye yayıldığı ortaya çıktı. Ayrıca 6,5 ​​metre daha yüksekte yükselebildiği keşfedilen bu ilaç, araştırmaya göre Güney Kutbu’na toplamda 500 kilometre daha yakın, ilk halinden ise 700 metre daha yüksek. Bulundukları yerden ayrılmadan güneye gidiyorlar sanmayın. Çünkü bu ilerlemeden daha fazlası yaymak.

Araştırmalara göre hava kirliliği gençlerde tansiyonun düşmesine neden oluyor.

Birleşik Krallık’taki gençlere dayanan bir çalışma. araştırma, yüksek nitrojen dioksit ve 2,5 mikrometreden küçük sıvı veya katı partiküller gençlerde tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Neden olanortaya çıkarır.

Ayrıca söz konusu partiküllere maruz kalmanın bireylerde sirkadiyen ritmin bozulmasına neden olduğu ve bu nedenle tansiyonun olumsuz etkilendiği belirtildi. Çalışma PLOS ONE’da yayınlandı.

Yine İngiltere’de yapılan bir çalışmada demir/çelik endüstrisinin emisyonlarını azaltmak için bir prosedür keşfedildi.

Birmingham Üniversitesi’ndenDoktor Harriet Kildahl adlı bir araştırma grubu tarafından yapılan bir çalışmada buldukları yeni formülle birlikte, karbon monoksite karbon dioksitçevirmek istediklerini söyledi.

termokimyasal Bir döngüde meydana geldiği söylenen bu değişiklik, demir/çelik işlerinden kaynaklanan devasa emisyonları yüzde 88 oranında azaltabilir. Sadece çevrecilik açısından değil, söz konusu prosedür uygulanırsa 5 yılda da hayata geçirilebilir. 1.28 milyar liraCepte tutacağı ve emisyonları yüzde 2,9 oranında azaltacağı belirtiliyor.

Sabah erken saatlerde ders vermenin öğrenciler üzerindeki etkisi:

Singapur Üniversitesi’ndenUzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, erken saatlerde ders vermenin üniversite öğrencileri üzerindeki etkisi gözlemlendi. 23 bin 391 öğrenci Üniversite internet erişim bilgileri incelenerek derslere katılımları takip edildi. Günün geri kalanına kıyasla sabah 08:00’de ders yüzde 10daha düşük katılım tespit edildi.

Giyilebilir cihazlar da devreye girdi ve öğrencilerin uyku düzenlerine de bakıldı. Sonuç olarak, öğrenciler 20:00 derslerinin yaklaşık üçte biriuyanamadığı öğrenildi.

Bahsi geçen bilgiler 3.818 öğrencinin notları ilekarşılaştırılmış ve sabah ders alan öğrencilerin notlarının daha düşük olduğu görülmüştür.

Living Carbon adlı bir şirket, genetiği değiştirilmiş ‘süper ağaçlar’ dikti.

Yaşayan Karbon

Ağaçların yavaş büyümesi ve iklim değişikliği nedeniyle, Mümkün olduğu kadar çok karbon depolamak Buna ihtiyaç olduğuna dikkat çeken şirket, sıradan bir ağaca kıyasla havadan daha fazla karbon toplayan genetiği değiştirilmiş ağaçlar dikti. Söz konusu ağaçlar ABD’nin Georgia ve Pensilvanya eyaletlerinde uygun ormanlık alanlara dikilmektedir.

Birinci 60 bin fidan Daha hızlı büyüyen, ısıya daha dayanıklı ve daha fazla karbon depolayabilen kavak ağaçlarından oluşur. Şirket, 2023 yılı sonuna kadar bu çeşide sahip olacak. 4 milyon fidandikmeyi hedefliyor.

Araştırmacılar kağıt inceliğinde bir güneş pili geliştirdiler.

Her yeri güç kaynağına çevirme potansiyeline sahip olan bu alet, MIT mühendislerinden gelmek. Oldukça güçlü ve esnek olan bu hücreler, özellikle uzak lokasyonlarda güç kayıplarında kritik rol oynayabilmektedir. Bunun dışında araçlarda, giysilerde, gemilerde ve farklı yerlerde her zaman güç üretebilirler.

öncekinden daha dayanıklı Basılabilir elektronik mürekkep formunda olduğu iddia edilen bu hücreler, nano malzemelerle yapılıyor. Dayanıklılığı korumak için kumaş malzeme kullanılmıştır.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastası beyin implantı ile rekor kırdı.

Dakikada 18 kelime olan bir önceki rekor bu kez yüzde 94,1 doğrulukla. dakikada 62 kelime oldu. Denek T12 adlı bir gönüllünün kırdığı bu rekor, bir öncekinin 3 katından bile fazla. Doğal konuşma hızı normalde dakikada 160 kelime olarak bilinir. Bu da söz konusu implantların giderek daha fazla geliştiğini göstermektedir.

İsrail’de 3000 yıllık beyin ameliyatı izleri bulundu.

Erkek hastaya yapılan ameliyatta, arkeologların verdiği bilgiye göre travmatik bir kaza sonucu beyin hasarı oluştu. kafatası kesiklerini temizlemek ve kafa basıncını düşürmeyi amaçlamıştır. Paylaşılan çalışmada, ameliyatı geçiren kişinin 20 ile 40 yaşları arasında olduğu belirtiliyor.

Operasyonun adı açısal çentikli trepanasyon olarak değiştirilmiştir. Ameliyat sırasında hastanın kafa derisi kesimive keskin bir aletle anterior kemikten bir modül alındı.

Elektronik cihazların ısınma sorununu daha etkin çözebilecek yöntem: Hidrojel

Araştırma ekibi yaptıkları bir çalışmada elektronik cihazlardan yayılan gücün ısı şeklinde boşa harcandığına ve havadaki nemi emen ekibin dikkat çekti. hidrojelKullanımı ile bu israfın önüne geçmeyi amaçlar.

Çalışmaya göre 1 milimetre kalınlığa kadar bir hidrojel tabakası, bilgisayarlardan Alışık olduğumuz soğutucuya yerleştirmemiz yeterli. Bu formül, insan derisinin aşırı ısındığında terleyerek onu düzenlemesine benzetilir. Bu yöntemin sıvı soğutma ve diğer yöntemler gibi farklı bir yöntemi vardır. enerji gerektirmezSürekli pasif çalışıyor olması da onu daha çekici kılıyor.

İnsan vücudunda ısının verimli kullanılmasını sağlayacak bir gelişme de var.

Gördüğünüz bu desen hem yumuşak hem de esnek olduğu için gövdeye yerleştirilebilir. Daha sonra vücudun ısısını elektrik enerjisine dönüştürebilir. Hem uzun ömürlü hem de neredeyse hiç bakım gerektirmeyen bu cihazla açık havada test edilmiştir.

Sıcaklık farkı ile elektrik üreten cihazın soğuk (beyaz) kısmı ortam sıcaklığından 8 derece daha düşük olurken, sıcak (siyah) kısımlar ise ortam sıcaklığının 14 dereceye kadar üzerindeydi. Bu sayede 22 derecelik bir fark oluştu ve silikon kablolar bu ısıyı alarak metrekare başına 6 mikrovat elektriğe dönüştürdü.

NASA, uzak mesafeler için yeni bir roket motoru geliştirdi.

RDRE (dönen patlatma roket motoru) olarak adlandırılan bu motor, gelecek tasarımlara Taraf olduğu söyleniyor. Diğer roketlerden ” süpersonik yanma “Metodu” ile öne çıkan bu model, daha az yakıtla daha fazla güç üretebiliyor. Bu nedenle hem insanlı görevlerde hem de gezegenler arası seyahatlerde kullanılması planlanıyor.

yaptığı testlerden başarılı bir şekildemuazzam güç üreten bu yeni tasarımın önümüzde hangi kapıları açacağını hep birlikte göreceğiz.

Deprem gündemi:

haber-bayindir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort