Haber

Özbekistan’dan Türkiye’ye 270 ton insani yardım

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından kardeş ülkelerden Türkiye’ye yardım yağdı.

Özbekistan bu seferberliğin önde gelen ülkelerinden biri oldu.

Özbek-Türk İşadamları Derneği (UTİD) Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Kurt, yardım kampanyasının büyükelçilikle uyum içinde Özbekistan halkının ve resmi makamların desteğiyle ülke genelinde devam ettiğini belirtti.

270 ton yardım geldi

UTİD’in de takviye sağladığı kampanya kapsamında ülke genelinde toplanarak depremden etkilenen bölgelere 270 ton insani yardım malzemesi gönderildiğini belirten Kurt, bu yardımların gıda, ilaç, battaniye, uyku tulumu, kıyafet, ayakkabı, çocuk bezi, temizlik ve hijyen malzemeleri. , jeneratör, elektrikli soba ve diğer malzemeler dahildir.

Kurt, depremzedelere gönderilen yardım malzemelerinin 6 kargo uçağı, Özbek ve Türk havayollarının tarifeli uçakları ve 10’dan fazla tır ile Türkiye’nin farklı bölgelerine ulaştırıldığını kaydetti.

Özbek halkının depremzedelere büyük ölçüde yardım etmesi nedeniyle yardım malzemelerinin toplandığı merkezi daha geniş bir alana taşıdıklarını kaydeden Kurt, Özbekistan hükümeti ve halkının depremzedeler için her türlü takviye ve yardımı yaptığını söyledi. Türkiye’ye ve bunun için Özbekistan halkına ve yönetimine minnettar olduklarını bildirdi.

Özbek vatandaşlarının nakit bağışları devam ediyor

Öte yandan Özbekler de depremzedelere nakdi yardımda bulunuyor.

Özbekistan Ulusal Medya Birliği Lideri, Gazetecilik ve Kitle İrtibat Üniversitesi Rektörü Sherzad Kudrethoca, ülkedeki medya kuruluşlarının depremzedeler için topladığı yardımları AFAD’ın hesabına gönderdi.

Özbek Devlet Esnafı Ferruh Zakirov, Özbek esnafının Ziraat Bankası Özbekistan aracılığıyla topladığı nakdi yardımı AFAD hesabına aktardı.

Özbek aşçıların günde 2 öğün 10 bin kişiye yemek dağıttığı deprem bölgelerinde İstanbul merkezli Özbekistan Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri ile Özbekistan’dan 100 kişilik arama kurtarma ekibi bulunuyor.

Özbekistan’ın kurduğu sahra hastanesinde 71 sağlık personeli görev yapıyor.

fethiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu