Teknoloji

Sahte Valinin Hesabından “Okullar Tatil” Paylaşıldı

Twitter’da ilk kez Kasım 2022’de kullanıma sunuldu ve mavi tik sunuyor twitter mavi platformdaki aldatıcı içerikler konusunda büyük tartışma yarattı. Hesapların geçerli olduğunu ve onaylandığını gösteren mavi tik artık para veren her hesap tarafından kullanılabilecek.

Bugün Türkiye’de bu durumun ilk kötü kullanım örneklerinden birini görmüş olduk. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan adına Twitter hesabı açıp mavi tik alan bazı kullanıcılar, Şanlıurfa’da okulların tatil olduğu paylaşımı yapılmış. Sözün paylaşımı Vali tarafından yalanlandı:

Vali Salih Ayhan’ın paylaşımı:

Twitter’da ücretli mavi tik rozeti neden bir risktir?

Sahte ve gerçek profilleri ayırt etmek için Twitter’da şimdiye kadar kullandığımız en somut araç. mavi tik öyleydi. Ancak tik fiyatının devreye girmesiyle bu durum değişti. Üstelik çoğumuz bu değişikliğin farkında olsak da Twitter’da gördüğünüz bir gönderiyi kontrol ederken profili ziyaret etmiyoruz.

Mavi tik’in bir fiyat karşılığında satın alındığı veya doğrulandığı ortadaki fark sadece profili ziyaret ederek anlaşılabilir. Twitter, Twitter Blue abonelerinin profillerine verdiği mavi tik için yukarıdaki uyarıyı veriyor.

Twitter tarafından onaylanan hesaplarda şu ifade yer alıyor:

Twitter bu bahis için herhangi bir önlem almazken daha da kötü bir karar açıkladı.

Twitter ‘Ücretsiz’ Mavi Tiklerin Ne Zaman Kaldırılacağını Duyurdu (Şaka mı?!)

haber-ayvacik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu