Haber

Bank of China: Çin’de Uzun Vadeli Deflasyon veya Enflasyon İçin Bir Sebep Yok

Bir çalışan, 10 Haziran 2022’de Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaleti Nanjing’deki bir süpermarkette market alışverişi yapıyor. (Fotoğraf: Sun Zhongnan/Xinhua)

PEKİN, 21 Nisan (Xinhua) — Çin Halk Bankası, toplam arz ve talebin genel olarak istikrarlı, mali koşulların makul ve ölçülü ve kamu beklentilerinin yüksek olması nedeniyle ülkede uzun vadeli deflasyon veya enflasyon için bir neden olmadığını kaydetti. stabil.

Çin Merkez Bankası yetkilisi Zou Lan Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, para arzı ve kredilerdeki hızlı büyümenin, esas olarak zaman gecikmesinden etkilenen düşen fiyatların ortasında olduğunu söyledi.

Zou, ekonomiyi istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir dizi politika paketinin güçlü temelleri ile yerli üretimin daha hızlı toparlanmaya devam ettiğini, ancak başta kitlesel tüketim olmak üzere insanların tüketim arzusunu artırmanın zaman alması nedeniyle talepteki toparlanmanın nispeten yavaş olduğunu kaydetti.

Zou, mali teşvikler uygulanmaya devam ettikçe tüketici talebinin daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Resmi bilgilere göre Çin’de enflasyonun temel göstergelerinden biri olan tüketici fiyatları endeksi yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı ve büyüme hızı ölçülü bir seyir izledi.

habergulnar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu