Haber

BM, Musk’ı satın aldıktan sonra Twitter’da artan “ırkçı terminoloji kullanımını” kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından Twitter’da “artan ırkçı terminoloji kullanımını” kınadı ve bu platformda Afrikalılara yönelik kullanılan nefret ifadeleri karşısında “sosyal medyada daha derin hesap verebilirliğe” ihtiyaç olduğunu belirtti. .

BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre BM uzmanları, Musk’ın satın alma işleminin ardından Twitter’da siyahileri tanımlamak için ırkçı bir kelimenin kullanılmasındaki önemli artışa tepki gösterdi.

“Twitter’ın satın alınmasının ilk günlerinde Rutgers Üniversitesi Ağ Bulaşma Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, siyahilere yönelik nefret ve ırkçı söylem kullanımının önceki ortalamalara göre 12 saat içinde yüzde 500 arttığını gösterdi. uzmanlar, bir trolleme kampanyasına ve nefret söylemine dayanıyordu” dedi. Kendi diline bu platformda yer olmadığını belirtse de Afrikalılara karşı kullanılan bu nefret dili son derece endişe verici. Bu telaffuzlar, insan hakları temelinde acil bir yanıtı hak ediyor.”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Musk’a gönderdiği mektupta, ifade özgürlüğünün zararlı dezenformasyonun yayılmasını kolaylaştırıcı olmaması gerektiğini vurguladı.

BM Uzmanları, Elon Musk, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai, Tim Cook ve diğer sosyal medya platformlarının CEO’larını iş modellerinin merkezine insan hakları, ırksal adalet, hesap verebilirlik, şeffaflık, sosyal sorumluluk ve etiği koymaya davet etti.

Musk, 28 Ekim 2022’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu